Powroźnik – Staw Czarna Młaka    

Rodzaj szlaku: spacerowy
Lokalizacja: Beskid Sądecki – Pasmo Leluchowskie (Góry Leluchowskie)
Długość trasy: 2,0 km
Stopień trudności: trasa łatwa
Czas przejścia: 1h → tam; 0:40h → powrót
Rodzaje nawierzchni: asfaltowa, bita, ścieżka
Różnica wzniesień: 155 m
Główne punkty szlaku: Powroźnik, Staw Czarna Młaka

  

Atrakcje na szlaku:
- Staw Czarna Młaka (pomnik przyrody)

 

 Przebieg:
     Początek w Powroźniku (osiedle Tarnowskie) przy tablicy informacyjnej szlaku (→ 0 km). Tablicę ulokowano przy drodze wojewódzkiej nr 971 (Piwniczna – Muszyna). Od niej prowadzi asfaltowa droga do osiedla Tarnowskie, gdzie idziemy w kierunku wschodnim. Z lewej strony mijamy ostatnie zabudowania (→ 0,6 km) i szerokim łukiem skręcamy w prawo na południe. Podchodząc mocno ku górze idziemy polną drogą ubraną w wysokie drzewa. Za nami dolina rzeki Muszynki, a za nią Jastrzębska Góra (678 m n.p.m.).
     Po dojściu do lasu, wchodzimy w wąwóz okalający zbocza, a za nim szlak skręca na wschód i pnie się mocno pod górę. Potem jeszcze zakreśla łagodny łuk w prawo i dochodzimy do Stawu Czarna Młaka, przy którym wybudowano podest ułatwiający obserwację wyjątkowej osobliwości przyrodniczej. Jest też ławka i tablica informacyjna.
     Powracając na trasę szlaku, dalej znaki czarne prowadzą po górę na południowy-wschód i łączą się węzłem ze znakami niebieskimi (szlak pieszy: Powroźnik – Leluchów). Tutaj kończy się szlak pieszy z Powroźnika do Stawu Czarna Młaka (→ 2,0 km).

UA-22074793-1