Żegiestów Zdrój-Runek   


Rodzaj szlaku: pieszy
Lokalizacja: Beskid Sądecki – Pasmo Jaworzyny
Długość trasy: 6,4 km
Stopień trudności: trasa łatwa
Czas przejścia: 3:15h → tam; 2:00h → powrót
Rodzaje nawierzchni: brukowa, asfaltowa, szutrowa, bita, ścieżka
Różnica wzniesień: 607 m
Główne punkty szlaku: Żegiestów Zdrój, Źródło wody mineralnej Anna, Trzy Kopce, Pusta Wielka

 

Atrakcje na szlaku:
- Źródło wody mineralnej Anna
- Pusta Wielka (punkt widokowy)
- Długie Młaki (punkt widokowy)
- Bacówka nad Wierchomlą (punkt widokowy)
- Runek

  

Przebieg:
     Początek w Żegiestowie Zdroju (→ 0 km) na przystanku autobusowym: Żegiestów Zdrój (droga wojewódzka nr 971: Piwniczna – Muszyna – Krynica), skąd dolinką uzdrowiska wędrujemy na wschód do źródła wody mineralnej „Anna” (→ 0,6 km).
     Dalej pod górę na północ, a potem zboczem na wschód obok szczytu Stawiska (759 m n.p.m.). Potem za wzniesieniem schodzimy w dół na przełączkę (662 m n.p.m.) gdzie szlak wychodzi z lasu i dalej prowadzi dalej lekkim podejściem na Trzy Kopce (687 m n.p.m.). Stąd wędrujemy wśród pobliskich pól mając wokół piękne widoki. I tak aż do linii lasu w Żegiestowie Palenicy (→ 3,8 km). Tutaj na krótko pojawiają się czerwone znaki szlaku spacerowego z Żegiestowa Palenicy do Szczawnika. Pozostawiwszy je z lewej strony, szlak prowadzi dalej lasem, wznoszą się ku Pustej Wielkiej. Dalej podchodzimy zalesionym grzbietem, pokonując w pionie kolejne metry.
     Na wysokości 874 m n.p.m. mała polana (→ 5,2 km). Przed szczytem Pustej Wielkie (1061 m n.p.m.) - gdzie szlak niebieski nie dochodzi) - pojawiają się znaki żółte (Żegiestów – Pusta Wielka – Muszyna). Będąc na zboczach szczytu kończymy wędrówkę z Żegiestowa Zdroju (→ 6,4 km).

UA-22074793-1