Jaworzyna Krynicka-Runek    


Rodzaj: pieszy
Lokalizacja: Beskid Sądecki – Pasmo Jaworzyny
Długość trasy: 3,5 km
Stopień trudności: trasa łatwa
Czas przejścia: 1:00h → tam; 1:00h → powrót
Rodzaje nawierzchni: brukowa, asfaltowa, szutrowa, bita, ścieżka
Różnica wzniesień: 85 m
Główne punkty szlaku: Jaworzyna Krynicka, Bukowa, Czubakowska, Runek

 

Atrakcje na szlaku:
- Jaworzyna Krynicka
- Runek

 

 Przebieg:
     Początek na szczycie Jaworzyny Krynickiej (1114 m n.p.m.). Stąd (→ 0 km) schodzimy w dół w kierunku północno-zachodnim. Towarzyszą nam znaki zielone (Jaworzyna Krynicka – Krynica). Po czterystu metrach znaki zielone odbijają w prawy do schroniska na Jaworzynie, a nasz szlak dalej utrzymuje kierunek północno-zachodni.
     Wchodzimy do lasu. Trasa raz opada, to raz się wznosi. Mijamy najniższy punkt szlaku (1029 m n.p.m.) gdzie na przełęczy kończy się szlak spacerowo Szczawnik – Wielka Bukowa (znaki czarne). Za przełęczą podejście na szczyt Bukowej (1077 m n.p.m.), który obejdziemy z prawej strony dwadzieścia metrów poniżej poziomu wierzchołka (→ 1,9 km).
     Dalej szlak zmienia kierunek na północy i schodzimy na koleją przełęcz. Po niej następne podejście na Czubakowską (1069 m n.p.m.), której szczyt obejdziemy z lewej strony. Przed szczytem węzeł szlaków (→ 2,9 km) naszego (znaki czerwone) ze szlakiem Runek – Krynica Zdrój (znaki niebieskie). Odtąd aż po Runek prowadzą znaki czerwone z niebieskimi. Za Czubakowską mała przełączka i szczyt Runka (1080 m n.p.m.). Z Jaworzyny na Runek pokonaliśmy dystans (→ 3,5 km) .

 

UA-22074793-1