Muszyna-Muszynka        


Rodzaj szlaku: pieszy
Lokalizacja: Beskid Sądecki – Pasmo Leluchowskie (Góry Leluchowskie)
Długość trasy: 21,1 km
Stopień trudności: trasa trudna
Czas przejścia: 7:30h → tam; 6:30h → powrót
Rodzaje nawierzchni: brukowa, asfaltowa, szutrowa, bita, ścieżka
Różnica wzniesień: 430 m
Główne punkty szlaku: Muszyna, Malnik, Czarne Garby, Przehyby, Wojkowa, Kamienny Horb, Rezerwat „Okopy Konfederackie”, Muszynka

 

Atrakcje na szlaku:
- Muzeum Regionalne Państwa Muszyńskiego
- Cmentarz żydowski
- Malnik (punkt widokowy)
- Rezerwat „Hajnik”
- Cerkiew w Wojkowej
- granica polsko-słowacka
- rezerwat „Okopy Konfederackie”
- Muszynka

  

Przebieg:
     Początek w Muszynie (→ 0 km) Dwór Starostów (ul. Kity). Obok znaków żółtych pojawiają się także znaki niebieskie (szlak pieszy: Muszyna – Legnava). Wyruszamy w kierunku wschodnim. Idziemy chodnikiem ulicy Kity, wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 971 (Piwniczna – Muszyna – Krynica). Po stu metrach szlak skręca w prawo, pozostawiając przed sobą muszyński rynek. Po lewej stronie ul. Kity widoczny budynek Sądu Okręgowego w Muszynie.
     Zmieniwszy kierunek marszu na południowy, dochodzimy do ulicy Piłsudskiego (→ 0,3 km), gdzie szlak niebieski (Muszyna – Legnava) odchodzi na zachód. My skręcamy w lewo i po dwudziestu metrach, krótkim odcinkiem ulicy Piłsudskiego dochodzimy do pierwszej przecznicy w prawo. Tutaj wchodzimy na ulicę Ogrodową. Dalej szlak wznosi się lekko ku górze, wijąc się pośród miejskich zabudowań. Za ostatnimi budynkami dochodzimy do cmentarza żydowskiego w Muszynie (→ 1,1 km). Za cmentarzem wejście do lasu. Teraz idziemy na wschód, wspinając się zboczem Malnika. Pozostawiając na chwilę las za sobą, przechodzimy obok zabudowań osiedla Stadło (→ 1,6 km) i dalej kolejny odcinek w lesie z widoczną wieżą telekomunikacyjną (→ 1,8 km), Za nią szlak prowadzi terenem otwartym, przez szeroki szczyt Malnika (726 m n.p.m.). Mamy tutaj doskonały punkt widokowy.
     Minąwszy szczyt (→ 2,2 km) przechodzimy przez szereg malutkich polanek, łagodnie podchodząc ku górze. Szlak prowadzi teraz na dobre lasem. Z czasem pojawią się znaki szlaku konnego i znaki niebieskie (szlak pieszy: Powroźnik – Leluchów). Węzeł szlaków pieszych (→ 3,7 km) odnajdujemy na szczycie Czarne Garby (830 m n.p.m.). Teraz znaki żółty i niebieski prowadzą na południowy wschód. Dalej podążamy w dół schodząc z Czarnych Garbów, aby ponownie podchodzić na szczyt o nazwie Przehyby (871 m n.p.m.). Za szczytem węzeł szlaków (-> 5,5 km), gdzie znaki niebieskie (Powroźnik – Leluchów) odchodzą na południe, a nasz szlak żółty zmienia kierunek na wschodni. Przechodzimy teraz zboczem Dubnego (904 m n.p.m.) i mijamy rezerwat przyrody „Hajnik”. Następnie lasem wędrujemy pokonując kolejne wzniesienia. Z czasem szlak zaczyna opadać w dół. Po wyjściu z lasu (→ 9,4 km) widzimy zabudowania Wojkowej z wyróżniającą się spośród nich cerkwią świętych Kosmy i Damiana.
     Minąwszy centrum Wojkowej (→ 10,2 km) skręcamy w prawo i zaczynamy podejście pod Kamienny Horb (827 m n.p.m.). Teraz szlak prowadzi granicą polsko-słowacką, przeważnie lasem. Za szczytem zejście, potem kolejne wzniesienia i dochodzimy do Pustej (867 m n.p.m.). Tutaj (→ 14,8 km) kończy się teren gminy Muszyna. Dalej otwartym zboczem schodzimy w dół i znów wchodzimy w las. Szlak prowadzi zygzakiem, tak jak wyznaczona jest granica polsko-słowacka.. Za Wysoką Góra (765 m n.p.m.) znaki żółte odchodzą od granicy państwa i szlak zmienia kierunek na północny. Schodząc w dół mijamy rezerwat Okopy Konfederackie i dochodzimy do końca szlaku, który znajduje się w miejscowości Muszynka (→ 21,1 km). Tutaj też kończy się Beskid Sądecki, a zaczyna Beskid Niski, które rozdziela Przełęcz Tylicka.

UA-22074793-1