Muszyna-Pusta Wielka  

Rodzaj szlaku: pieszy
Lokalizacja: Beskid Sądecki – Pasmo Jaworzyny
Długość trasy: 10,5 km
Stopień trudności: trasa łatwa
Czas przejścia: 3:50h → tam; 3:15h → powrót
Rodzaje nawierzchni: brukowa, asfaltowa, szutrowa, bita, ścieżka
Różnica wzniesień: 664 m
Główne punkty szlaku: Muszyna, Ruiny Zamku, rezerwat przyrody Las Lipowy Obrożyska, Zazamcze, Złockie, Cerkiew w Szczawniku

 

Atrakcje na szlaku:
- Muzeum Regionalne Państwa Muszyńskiego
- Ruiny Zamku
- rezerwat przyrody Las Lipowy Obrożyska
- Cerkiew w Szczawniku
- źródło wody mineralnej „Za Cerkwią”
- Pusta Wielka – punkt widokowy

  

Przebieg:
     Początek w Muszynie (→ 0 km) Dwór Starostów (ul. Kity). Obok znaków żółtych pojawiają się także znaki zielone (szlak pieszy: Muszyna – Jaworzyna Krynicka). Wyruszamy w kierunku południowo-zachodnim. Idziemy chodnikiem ulicy Kity, wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 971 (Piwniczna – Muszyna – Krynica). Mijamy przejazd kolejowy i przechodzimy mostem na rzece Muszynka. Po prawej stronie (→ 0,3 km) na wzgórzu Baszta ruiny zamku w Muszynie. Za wzgórzem szlak skręca (→ 0,5 km) w prawo na północ. Idziemy teraz drogą w kierunku Złockiego i Szczawnika przez dolinę rzeki Szczawniczek. Z lewej strony mijamy lesiste wzgórza Mikowej (rezerwat przyrody Las Lipowy Obrożyska). Dalej pijalnia Cechini (→ 1,3 km), znajdująca się w północnej części Muszyny zwanej Zazamcze.
     Następnie szlak skręca łukiem w lewo i dochodzi do skrzyżowania (→ 1,7 km). Tutaj koniec Muszyny i zaczyna się miejscowość Złockie. W prawo droga przez Złockie-Wieś do Jastrzębika, W lewo droga na Szczawnik przez Złockie-Uzdrowisko i tędy dalej prowadzi szlak żółty na Pustą Wielką. Mijamy kolejne ośrodki wypoczynkowe i hotele. Z lewej strony widoczna stajnia ośrodka jeździeckiego. Dalej dochodzimy do szkoły w Złockiem (→ 2,9 km) i tutaj odchodzi w prawo szlak zielony (Muszyna – Jaworzyna Krynicka) pozostawiając znaki żółte, które prowadzą dalej do centrum Szczawnika.
     Za szkołą w Złockiem wędrujemy dalej na północy-zachód chodnikiem. Po trzystu metrach dochodzimy do drogi (→ 3,2), która odbija w prawo i prowadzi do osiedla Pod Jasieńczykiem. Idąc dalej główną drogą wchodzimy do Szczawnika i dochodzimy do cerkwi w Szczawniku (→ 4,5 km). Obok niej znajduje się źródło wody mineralnej Za Cerkwią.
     Sto metrów dalej pojawiają się znaki czarne (Szczawnik – Bukowa), która po stu kolejnych metrach prowadzą do tablicy Centrum Informacji Wizualnej w Szczawniku (główny węzeł znakowanych szlaków pieszych i spacerowych).
     Stąd (→ 4,7 km) nasz żółty szlak na Pustą Wielką skręca na zachód. Zmienia się także nawierzchnia drogi. Obok znaków żółtych pojawiają się znaki czerwone (Żegiestów Palenica – Wielka Bukowa). Szlak zakręca łukiem na południe i odbija znów na północny-zachód. Tutaj (→ 5,2 km) znaki czerwony odchodzą do Żegiestowa, a my wspinamy się otwartym terenem na Czertezy (893 m n.p.m.). Wierzchołek osiągamy w lesie (→ 6,3 km). Dalej przechodzimy obok kapliczki (→ 7,5 km) ulokowanej na polance na na skraju lasu, cały czas podchodząc do góry. Za ostatnim drzewostanem dochodzimy do stacji Narciarskiej Dwie Doliny, przechodząc pomiędzy dwoma wyciągami. Za nami południowe panoramy Beskidu Sądeckiego. A przed nami z lewej szczyt Jaworzynki. Szlak żółty obchodzi go najpierw z prawej strony i dochodzi do kapliczki (→ 9,2 km). Tutaj pojawiają się znaki niebieskie (szlak pieszy: Żegiestów Zdrój – Pusta Wielka - Bacówka nad Wierchomlą – Runek). My idąc za znakami żółtymi skręcamy w lewo (kierunek południowy i obchodzimy tym razem zboczem szczyt Jaworzynki (1001 m n.p.m.) od strony zachodniej.
     Przed nami już tylko Pusta Wielka (1061 m n.p.m.), której szczytu szlak żółty nie osiąga (→ 10,5 km). Prowadzi on w dół południowym zboczem góry aż do Żegiestowa Wsi.

UA-22074793-1